184k views
3 votes
BOUNDS QUESTION GCSE MATHS - A race is measured to have distance of 10.6km, correct to the next0.1km. Sam runs the race in a time of 31 minutes 46seconds, correct to the nearest second.

Sam's average speed in this race is Vkm/hour.

By considering bounds, calculate the value of Vkm to a suitable degree of accuracy. You must show your work and get reasons for your answer. [5 MARKS]

BOUNDS QUESTION GCSE MATHS - A race is measured to have distance of 10.6km, correct-example-1
User Hasrthur
by
7.1k points

1 Answer

4 votes

The boundary of Sam's average speed is 19.81 km/hr to 20.19 km/hr

How to determine Sam's average speed in the race

From the question, we have the following parameters that can be used in our computation:

Distance = 10.6 km, correct to the nearest 0.1 km

This means that the actual distance of the race could be anywhere between 10.5 km and 10.7 km.

Also, we have

Time = 31 minutes 46 seconds

So, we have

Time = 0.53 hour

The speed is then calculated as

Speed = Distance/Time

Substitute the known values into the equation

Speed = 10.5/0.53 and Speed = 10.7/0.53

Evaluate

Speed = 19.81 and Speed = 20.19

Hence, the boundary of the speed is 19.81 km/hr to 20.19 km/hr

User Muhamed AlGhzawi
by
7.4k points