46.1k views
3 votes
Hi can anyone please help me with this question? i just cant seem to do it.. Thanksss

Newtons Universal Gravitational Law.
Bill gates a billionaire and space-X CEO, send Robin, 65kg, to planet Gidz. Gidz has a very weak gravitational attraction, of 1.56 N/Kg. Planet GIdz has a radius of 6.35 x 10^11 m.

i. determine the mass of planet Gidz.

User Zod
by
7.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

F = G M m / R^2 = m a

G M / R^2 = a

M = a R^2 / G

M = 1.56 N/kg * 6.35 m^2 / 6.67E10-11 N-m^2 / kg^2

M = 1.56 * 6.35 / 6.67E-11 kg

M = 1.49 * 10^11 kg

User Britzl
by
8.2k points