118k views
2 votes
1.0 x 10-10 moles of HCl are added to 1.0 L of pure H2O. What is the pH? A) 10.0B) 8.0C) 1.0D) 0.0E) none of these

User Yoly
by
7.1k points

1 Answer

6 votes

Answer:

A. 10

Step-by-step explanation:

  • Find its molarity

M = n : v (L)

M = 1 × 10^-10 : 1

M = 10^-10

  • Ionize the HCl compound

HCl => H^+ + Cl^-

then, the a = 1 ( The amount of Hydrogen ions released during the ionization process)

  • Find the value of [H^+]

[H^+] = a × Ma

[H^+] = 1 × 10^-10

[H^+] = 10^-10

  • Find the pH

pH = -log [H^+]

pH = -log 10^-10

pH = -(-10 × 1)

pH = 10

Well, the pH is 10.

User Kroot
by
6.9k points