34.0k views
4 votes
If you exert a force of 45 N to walk 3 m up a flight of stairs in 5 seconds, how much power do you use

User Damingzi
by
7.7k points

1 Answer

7 votes

Important Formulas:


w=Fd

work(measured in joules) = force(measured in newtons) * distance(measured in meters)


p=(w)/(t)

power(measured in watts) = work(measured in joules) / time(measured in seconds)

__________________________________________________________

Given:


F=45N


d=3m


t=5s


p=?

__________________________________________________________

Finding work:


w=Fd


w=45*3


w=135J

__________________________________________________________

Finding power:


p=(w)/(t)


p=(135)/(5)

__________________________________________________________


\fbox{p = 27 watts}

User Sbk
by
7.5k points