225k views
4 votes
You pull horizontally on a 50-kg crate with a force of 250 N and the friction force on the crate is 100 N. The acceleration of the crate is

User Wkarl
by
6.5k points

1 Answer

1 vote

Answer:

F = M a Newton's Second Law

(250 -100) N = 50 kg a

a = 150 N / 50 kg = 3 m/s^2

User Abraham Uribe
by
7.1k points