200k views
0 votes
A company makes Poppy Lapel pins.

User TokyoToo
by
7.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

the percentage profit of the company is 63.9%.

Explanation:

Cost of making pins= £1.10

Number of pins= 1000

Total cost for making the pins

= Cost of each pin × Number of pins

= £1.10 × 1000

= £1110

Percentage of pins sold in charities

= 35% of 1000 pins

= (35/100) × 1000

= 350 pins

Left pins= 1000-350 = 650 pins

Number of pins sold at £3.00:

= 60% of 650

= (60/100) × 650

= 390

Selling price of these 390 pins

= 390 × £3.00

= £1170

Number of pins sold at £5.00 for 2:

= 40% of 650

= (40/100) × 650

= 260

These 260 pins were sold in pairs for £5.

Therefore, number of pairs sold

= 260/2

= 130 pairs

Selling price of these 130 pairs of pins

= 130 × £5.00

= £650

Therefore, total selling price

= £1170 + £650

= £1820

Profit by company

= Selling price - Cost price

= £1820 - £1110

= £710

Profit percentage

= Profit × 100 / Total cost price

= 710 × 100 / 1110

= 71000/1110

= 63.9%

User Vutran
by
7.6k points