186k views
5 votes
HELP ME PLEASEEE

Andrew buys 8 pounds of apples for $12.00. He wants to know and use the unit rate of the cost per pound.


True or False: The unit price is $1.45 per pound.

2 Answers

2 votes

Answer:

false 1.5 is correct

Explanation:

so the answer is 8 divided by 12.00 and it is false the answer is 1.5

User Michael SM
by
7.5k points
3 votes

Answer:

False

Explanation:

$1.45 * 8= $11.6.

The right unit price would be $1.50

I think

User Robertherber
by
7.8k points