5.6k views
2 votes
1. 9. Volume and capacity The figure below shows a bucket of depth 30cm used to fill a cylindrical tank of radius 1.2m and height 1.35m which is initially three-fifth full of water. a) Calculate, in terms of II; (i) (ii) (iii) 40cm 30cm Tha 12M 0 1.85 (5mks) (2mks) The capacity of the bucket in litres The volume of water required to fill the tank in litres / Calculate the number of buckets that must be drawn to fill the tank (3mks)​

1 Answer

5 votes

Answer:Answer: (i) The capacity of the bucket in litres = π × 30 × 30 × 0.4 = 113.04 litres.

(ii) The volume of water required to fill the tank in litres = π × 1.2 × 1.2 × 1.35 × 0.8 = 4.72 m3.

(iii) The number of buckets that must be drawn to fill the tank = 4.72 m3 / 113.04 litres = 41.76 = 42 buckets.

Explanation:

User Kamni
by
7.4k points