155k views
4 votes
A white pool ball of mass 200g is hit with a velocity of 1.6ms^-1 and collides with a stationary

striped ball of the same mass.
If the striped ball moves off with a velocity of 1.9ms^-1
then calculate or find:
a) Velocity of the white ball after the collision

User Robyflc
by
6.0k points

1 Answer

1 vote
M=200gm
∆v=0.01m/s
∆n=h\4π×1/5×0.01=2.62×10-³² m
User BugFinder
by
6.4k points