127k views
3 votes
Dishwasher detergent is sold in individual packs. It is sold in 20-, 60-, and 90-pack containers.

a. Which container do you think has the lowest unit rate of dollars per pack? Why?
b. The 20-pack container sells for $5.49. What is the unit rate in dollars per pack? Round your answer to the nearest cent.
c. The 60-pack container sells for $10.97. What is the unit rate in dollars per pack? Round your answer to the nearest cent.
d. The 90-pack container sells for $18.95. What is the unit rate in dollars per pack? Round your answer to the nearest cent.
e. Which container has the lowest unit rate> how does this compare with your answer in part (a)?

1 Answer

5 votes

Answer:

b) 0.27

c) 0.18

d) 0.21

e) c has the lowest rate per container

User Knvarma
by
7.4k points