194k views
3 votes
Two masses of 10 kg and 20 kg are separated by a distance of 0.5 m. Calculate the gravitational force between the objects.

1 Answer

1 vote

Answer:

Approximately
5.3* 10^(-8)\; {\rm N}.

Step-by-step explanation:

Look up the gravitational constant:
G \approx 6.6743 * 10^(-11)\; {\rm m^(3)\, kg^(-1)\, s^(-2).

When two point masses
M and
m are separated with a distance of
r, the gravitational force between the two point masses would be:


F = (G\, M\, m) / (r^(2)).

In this question, the masses are
M = 10\; {\rm kg} and
m = 20\; {\rm kg}. The distance between them is
r = 0.5\; {\rm m}. Assuming that the volume of the masses are negligible, the gravitational force between the masses would be:


\begin{aligned} &(G\, M\, m)/(r^(2)) \\ &= \frac{(6.6743 * 10^(-11)\; {\rm m^(3)\, kg^(-1)\, s^(-2)})\, (10\; {\rm kg})\, (20\; {\rm kg})}{(0.5\; {\rm m})^(2)} \\ &\approx 5.3\; {\rm kg \cdot m\cdot s^(-2) \\ &= 5.3\; {\rm N}\end{aligned}.

User Aag
by
8.0k points