58.7k views
0 votes
How many moles of Ne contain 61,000,000 atoms?

1 Answer

4 votes

Answer:

1.01×10⁻¹⁶ moles (to 3 significant figures)

Step-by-step explanation:

Using avocado's constant, we can use it to find the number of moles (x) for 61,000,000 atoms of Ne:

1 mole = 6.02×10²³ atoms

x = 61,000,000 atoms

We can solve this by cross-multiplying:

6.02×10²³ × x = 1 × 61,000,000

6.02×10²³x = 61,000,000

To solve for x, divide both sides by 6.02×10²³x:


(6.02×10²³x)/(6.02×10²³) = (61,000,000)/(6.02×10²³ )

This cancels out both 6.02×10²³ on the left


x = (61,000,000)/(6.02×10²³ )


x = 1.01 * 10⁻¹⁶

User Sathiyan S
by
7.9k points