222k views
1 vote
A wheel of radios 0.5m initialy at rest with a constant angular acceleration and attains a linear speed of 30 m/s in 5 sec. calculate

a) the angular acceleration?
b) the angular velocit's after 4 sec?
c) the number of revolution at a time of 5sec?​

User Episodex
by
6.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

a.) 12
(rad)/(s^2)

b.) 48
(rad)/(s)

c.) 23.87 rev

Step-by-step explanation:

First, convert linear velocity to angular velocity. The angular velocity can be calculated using the relationship v=rω, where v is the linear velocity, r is the radius, and ω is the angular velocity. Rearrange the equation to solve for ω:


\omega=(v)/(r)

For this problem, let v=30
(m)/(s) and r=0.5m. So,


\omega=(30(m)/(s))/(0.5m)\\\omega=60(rad)/(s)

Next, to solve for angular acceleration use rotational motion equation #1,
\omega_f=\omega_i+\alpha t. For this problem, let


\omega_i=0.0(rad)/(s)\\\omega_f=60(rad)/(s)\\t=5s

So,


60(rad)/(s)=0.0(rad)/(s)+\alpha(5s)\\((1)/(5s))60(rad)/(s)=\alpha(5s)((1)/(5s))\\12(rad)/(s^2)=\alpha

Next, use the angular acceleration and the time given in part b in rotational motion equation #1 to solve for the angular velocity at t=4s:


\omega_f=\omega_i+\alpha t\\\omega_f=0.0(rad)/(s)+(12(rad)/(s^2))(4s)\\\omega_f=48(rad)/(s)

To find the number of revolutions, use rotational motion equation #3,
\theta=v_it+(1)/(2)\alpha t^2, to find the angular displacement at t=5s. So,


\theta=0.0(m)/(s)(5s)+(1)/(2)(12.0(rad)/(s^2))(5s)^2\\\theta=0.0m+150\ rad\\\theta=150\ rad

To convert the angular displacement in radians to revolutions, recall that one revolution equals 2π radians. So,


150\ rad((1\ rev)/(2\pi\ rad))=(75)/(\pi)\ rev\approx23.87\ rev

User Mohammad Adnan
by
6.2k points