Answer:
a. The purchase price of the estate is $1,246,500 x 95% = $<<124650095.01=1182975>>1,182,975.
b. The amount of the down payment is $1,182,975 x 30% = $<<118297530.01=354452.5>>354,452.5.
c. The amount of the mortgage loan is $1,182,975 - $354,452.5 = $<<1182975-354452.5=828492.5>>828,492.5.
Explanation: