Answer:
molar mass of ba(no2)2=229.34
mass of ba=137.27
mass of n=14.007*2=28.014
mass of o=15.999*4=63.996
so %of ba=137.27÷229.34*100=59.85%
% of n=28.014/229.34*100=12.21%
% of o=63.996/229.3*100=27.90%
i hope it helps btw i am from india
Step-by-step explanation: