168k views
1 vote
Which set of paper towels is the better buy? 9 rolls for $8.73 or 14 rolls for $12.32?

User Ravikt
by
8.2k points

1 Answer

5 votes

Answer:

14 rolls for $12.32

Explanation:

8.73/9 = .97

It cost $0.97 per roll

12.32/14 = .88

It cost $0.88 per roll

User Amir Dadkhah
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories