168k views
1 vote
Which set of paper towels is the better buy? 9 rolls for $8.73 or 14 rolls for $12.32?

User Ravikt
by
7.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

14 rolls for $12.32

Explanation:

8.73/9 = .97

It cost $0.97 per roll

12.32/14 = .88

It cost $0.88 per roll

User Amir Dadkhah
by
7.5k points