213k views
5 votes
A plant process 1/8 ton of glass every 4 hours.How many tons of glass will the plant manufacturer in a day

2 Answers

4 votes

Answer:

3/4 ton of glass

Explanation:

1day = 24 hours

1/8 ton = 4 hours

? = 24 hours

We cross-multiply and get

3/4 ton of glass

So, the plant manufacturer gets 3/4 ton of glass in a day.

User Ajaykumartak
by
6.5k points
0 votes

Answer: 3 tons of glass in a day.

Step-by-step explanation: If a plant processes 1/8 ton of glass every 4 hours, it processes 1 ton of glass every 8 hours because 8 x (1/8) = 1.

Since there are 24 hours in a day, the plant will process 1 ton of glass every 8 hours for a total of 24/8 = 3 times in a day.

Therefore, the plant will manufacture 3 tons of glass in a day.

User Piva
by
7.2k points