68.8k views
0 votes
HELPPPPPPPPPPPPP MEE

A company discounts shirts that were originally $25 by 25% and pants that were originally $50 by 15%. What are the discount prices for these items?

User Ajitkumar
by
6.8k points

2 Answers

1 vote

Answer:

The discount price for the shirts that were originally $25 is $25 * (1 - 25%) = $25 * 0.75 = $<<25*(1-25%)=18.75>>18.75

The discount price for the pants that were originally $50 is $50 * (1 - 15%) = $50 * 0.85 = $<<50*(1-15%)=42.50>>42.50.

Therefore, the discount prices for the shirts and pants are $18.75 and $42.50, respectively.

Explanation:

User Jon Haddad
by
7.5k points
5 votes

25$ with 25% off is $18.75 and 50$ with 15% off is $42.50

User Rich McCluskey
by
7.1k points