Answer: B
Explanation:
The bag weighs twelve pounds. The unit price is the price per one of the unit, so the unit price is the price for one pound. We know that the price for 12 pounds is $18.75, so the price of one pound is $18.75/12=1.5625, which we round to get $1.56.