203k views
4 votes
Help plssss someone help

Alguien ayúdeme Porfsvor

Help plssss someone help Alguien ayúdeme Porfsvor-example-1
User EGhoul
by
7.5k points

2 Answers

1 vote

Answer:b

Explanation:

Do 18.75 divided by 12 and that is how you get it

User Renat Gatin
by
7.5k points
4 votes

Answer: B

Explanation:

The bag weighs twelve pounds. The unit price is the price per one of the unit, so the unit price is the price for one pound. We know that the price for 12 pounds is $18.75, so the price of one pound is $18.75/12=1.5625, which we round to get $1.56.

User Yinyueyouge
by
7.4k points