68.7k views
4 votes
A chemist mixes different concentrations of perfume using three scents the company already produces. Scents A, B. and C have different

concentrations of rose oil. The results of three
different trials are listed in the table. The result is
the percent of rose oil by volume for each trial.
How many total ounces of perfume are in the result in each trial (each row?

2 Answers

1 vote

Trial 1: 10% A, 20% B, 70% C = 8 ounces

Trial 2: 30% A, 40% B, 30% C = 12 ounces

Trial 3: 50% A, 20% B, 30% C = 10 ounces

User Willy Wijaya
by
6.4k points
6 votes

Answer:

10oz

Step-by-step explanation:

edge

User Vlad Hilko
by
7.0k points