19.0k views
3 votes
Julian spends $6. He buys 4 large cans of corn. The ratio relationship of dollars to cans of corn is 6:4.

How do you express this ratio as a unit rate?

User Youxu
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer: 1.5: 1

Explanation:

Julian spent $6 for 4 large cans.

Cost of 4 large cans = $6

Cost of 1 large cans = $6/ 4

= $ 1.5

Required ratio= $1.5 / 1

$1.5 for one large can of corn.

User Nikhil Fadnis
by
7.5k points