164k views
0 votes
A boy with a ma of 30kg ride a merry go round with a radiu of 1. 5m and a velocity of. 48m/. What i the centripetal force on the boy

1 Answer

4 votes

Answer:

46,080N

Step-by-step explanation:

Fc=mv^2/r

Fc=30kg*(48m/s)^2/1.5m

Fc=69,120kg*m^2/s^2/1.5m

Fc=46,080kg*m/s or 46,080N

User Bilel Chaouadi
by
6.2k points