Answer:
2.5 litres
Explanation:
You want the volume of a bottle from which 36% of its contents is poured away after it was filled to 80% full, leaving 1.28 litres.
Water remaining
If 36% of the contents were poured away, then (1 -36%) = 64% of the contents remained.
If the initial contents filled the bottle to 80% full, then pouring away 36% of that contents leaves the bottle filled to ...
0.80 × 0.64 = 0.512 . . . . of its full volume
If this is 1.28 L, then the full volume is ...
0.512·V = 1.28 L
V = 1.28 L/0.512 = 2.50 L
The volume of the bottle is 2.5 litres.
<95141404393>