203k views
0 votes
the sides of a square field or 12 meters a sprinkler in the center of the field sprays is circular area with the diameter that corresponds to the side of the field how much of the field is not reach by the sprinkler round your answer to the nearest hundred

User Mediarts
by
6.8k points

2 Answers

6 votes

Answer:

the answer is 30.90m

Explanation:

User Smontanaro
by
7.4k points
4 votes
First, get the area of the square field. The area of the square is side multiplied by side.

A = S x S
A = 12 X 12
A = 144 meters squared

Second, get the area of the circle formed by the sprinkler.
The circle is formed inside the square with a radius of 6 meters (half of the diameter which is 12 meters).

A =
\pir^(2)
A = 3.1415 x 6^2
A = 113.09733 meters squared.

In order to get the not sprinkled area, subtract the area of the square by the area of the circle.

Not Sprinkled Area = 144 meters squared - 113.09733 meters squared
the final answer is 30.90 meters squared.
User Shahab Khan
by
7.6k points