181k views
11 votes
. Phillip spent $7.84 on apples at the grocery store. If he bought 2.3 pounds of apples on Monday

nd 1.2 pounds of apples on Tuesday, how much did pay per pound? (4 points)

User Vguzzi
by
8.6k points

1 Answer

5 votes
2.3 pounds + 1.2 pounds = $7.84
3.5 pounds = $7.84

7.84/3.5 = 2.24

It’s $2.24 for a pound of apples
User Chad Marmon
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories