188k views
0 votes
If a bottle rotates 140 degrees in 70 minutes, how many degrees will it rotate in 28 minutes

User Shanera
by
7.2k points

2 Answers

4 votes
Solve:-

140 ÷ 70 = 2
2 degrees per min

Multiply:-

28 × 2 = 56

The bottle will rotate 58 degrees in 28 minutes.
User Schoenk
by
6.6k points
5 votes
so find rate
rate=degress in x minutes
rate=140 in 70 minutes
ratiosis 140 to 70
if you wanted to find degrees per minute so you could multiply then do
degreees/1 minute=140/70=14/7=2/1=2 degrees per minute
28 minute times 2 degrees per minute=56 degrees

another way is
140/70=xdegrees/28
solve for x
multipl yboth sies by 28 and simplify
3920/70=x=56
answer is 56 degrees
User Itsmikem
by
8.2k points