menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Mattias bought a package of 5 notebook for $ 13.95. what is the unit price per notebook
asked
Dec 5, 2017
86.1k
views
2
votes
Mattias bought a package of 5 notebook for $ 13.95. what is the unit price per notebook
Mathematics
middle-school
James LoForti
asked
by
James LoForti
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Solve:-
$13.95 for 5 notebooks
$? per note book
Divide:-
13.95 ÷ 5 = 2.79
$2.79 per book
Check:-
2.79 × 5 = 13.95
Correct!
unit price;- $2.79 per notebook
Peter Tretiakov
answered
Dec 8, 2017
by
Peter Tretiakov
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
price per notebook=price/notebook
notebooks=5
price=13.95
prece per notebook=13.95 per 5=13.95/5=2.79
answer is $2.79 per notebook
SwankTheTank
answered
Dec 10, 2017
by
SwankTheTank
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 15, 2021
58.8k
views
Mattias bought a package of 5 notebooks for $13.95. What is the unit price per notebook?
Mikebz
asked
Sep 15, 2021
by
Mikebz
8.2k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
58.8k
views
asked
Jan 18, 2024
164k
views
Which scientist invented the very first optical microscopes and was also the first person to view single-celled orga A Robert Hooke 4x B Theador Schwann C D Mattias Schleiden Anton
Stefanhorne
asked
Jan 18, 2024
by
Stefanhorne
7.6k
points
Biology
college
1
answer
5
votes
164k
views
asked
Mar 3, 2018
186k
views
Which scientist invented the very first optical microscopes and was also the first person to view single-celled organisms living in pond water? A) Robert Hooke B) Theodor Schwann C) Mattias Schleiden D)
Rolando Urquiza
asked
Mar 3, 2018
by
Rolando Urquiza
8.3k
points
Biology
college
1
answer
0
votes
186k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org