86.1k views
2 votes
Mattias bought a package of 5 notebook for $ 13.95. what is the unit price per notebook

2 Answers

3 votes
Solve:-

$13.95 for 5 notebooks
$? per note book

Divide:-
13.95 ÷ 5 = 2.79
$2.79 per book

Check:-

2.79 × 5 = 13.95
Correct!

unit price;- $2.79 per notebook
User Peter Tretiakov
by
7.5k points
4 votes
price per notebook=price/notebook
notebooks=5
price=13.95
prece per notebook=13.95 per 5=13.95/5=2.79
answer is $2.79 per notebook
User SwankTheTank
by
8.0k points