119k views
3 votes
Marilyn buys pens that cost $12 per dozen. What is the cost of one pen?

$12.00
$24.00
$1.00
$1.20

User Virgilio
by
5.4k points

2 Answers

4 votes
Your and would be: C) $1.00
User Joseph Lord
by
5.2k points
4 votes
C is the correct answer as a dozen is twelve so the cost of one would be a dollar.
User Fabio Iotti
by
5.5k points