menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ana is planning to plant roses around the edge of a circular flowerbed having a diameter of 7 feet. If the total cost of planting roses is $176, what is the unit price of planti…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Ana is planning to plant roses around the edge of a circular flowerbed having a diameter of 7 feet. If the total cost of planting roses is $176, what is the unit price of planti…
asked
Sep 17, 2017
120k
views
2
votes
Ana is planning to plant roses around the edge of a circular flowerbed having a diameter of 7 feet. If the total cost of planting roses is $176, what is the unit price of planting roses per foot? (Use π=227.)
Mathematics
high-school
Bassam Alugili
asked
by
Bassam Alugili
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Pi is equal to the amount of times the diameter fits around a circle, in this case, 7xPi is equal to your total cost. 7Pi=176, to find the cost per foot divid 176 by 7 foot, this gives you the amount. I hope you found this helpful.
HenningCash
answered
Sep 21, 2017
by
HenningCash
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 17, 2017
158k
views
Ana is planning to plant roses around the edge of a circular flowerbed having a diameter of 7 feet. If the total cost of planting roses is $176, what is the unit price of planting roses per foot? (Use
Oleg Shparber
asked
Mar 17, 2017
by
Oleg Shparber
8.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
158k
views
asked
Mar 23, 2018
179k
views
Ana is planning to plant roses around the edge of a circular flowerbed having a diameter of 7 feet. If the total cost of planting roses is $176, what is the unit price of planting roses per foot? (Use
Patryk Laszuk
asked
Mar 23, 2018
by
Patryk Laszuk
7.9k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
179k
views
asked
Feb 8, 2023
131k
views
Ana is planning to plant roses around the edge of a circular flowerbed having a diamater of 7 feet. If the total cost of planting roses is $176, what is the unit price of planting roses per foot? $____
Nfarrar
asked
Feb 8, 2023
by
Nfarrar
8.8k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
131k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org