177k views
5 votes
which is a better buy? A 24-ounce bottle of shampoo for $9.00 or a 16- ounce bottle of shampoo for $7

2 Answers

5 votes
The better buy would be the 16- ounce bottle of shampoo for $7
User Remyremy
by
8.5k points
2 votes
The answer is the 16 - ounce bottle of shampoo for $7. This is how I did it:
I divided the price and the ounce of shampoo in the bottle.

24/9 = $2.67 per ounce and
16/7 = $2.29 per ounce
Now you can see which one is a cheaper price. Hope this helped you =)

User DeGoot
by
8.7k points

No related questions found