30.2k views
3 votes
How do I find the unit rate of $7.96 for 5 pounds?

1 Answer

6 votes

(5)/(7.96) = (1)/(x) \\ \\ 5*x=7.96*1 \\ \\ 5x=7.96 \\ \\ x= (7.96)/(5) \\ \\ x=1.592 \\ \\ x=1.59

Unit Rate: $1.59 per pound
User Tanner Dolby
by
8.2k points

No related questions found