230k views
2 votes
A store advertises 15% off an item that regularly sells $300.what is the sale price off the item?

User Dlq
by
7.2k points

1 Answer

2 votes

If you would like to know what is the sale price off the item, you can calculate this using the following steps:

15% of $300 = 15% * 300 = 15/100 * 300 = $45

$300 - $45 = $255

The new sale price is $255.

User Garry Marsland
by
7.2k points