14.6k views
0 votes
Your aunt is buying a new couch. The regular price of the couch is $799. The store sale price is 20 % off the regular price. Your aunt uses a newspaper coupon for an additional 5 % off of any sale price item. For having an account with the store, she also gets an additional 10 % off her final price.

How does your aunt pay for the couch?

User Kneemin
by
6.4k points

1 Answer

3 votes
Her final price is going to be $539.325

799 x 0.25 = 199.75
799 - 199.75 = 599.25 ( the new price of the couch )

599.25 x 0.10 = 59.925
599.25 - 59.925 = 539.325 ( the final price )
User Ning Chen
by
7.3k points