10.5k views
0 votes
A bag of 8 apples cost $2.88 What is the price of 1 apple?

2 Answers

3 votes
8 apples cost $2.88

Divide both numbers by 8.

1 apple costs $2.88/8

1 apple costs $0.36

User Dmitry Kuskov
by
7.9k points
5 votes
Since there are 8 apples, you do 2.88 divided by 8.
The answer is,
.36 cents for each apple.
Hope it helps!

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories