187k views
2 votes
A man pushes a lawn mower with a force of 200 N across 50 meters of his lawn. How much work did the man perform?

User Atoya
by
7.2k points

2 Answers

3 votes
finding work:

w = f × d , where F, force applied and where D, distance.

W= 200 N × 50 m
= 10 000 nm or j
User Tarikki
by
7.8k points
3 votes

Answer:

10,000 N-m

Step-by-step explanation:

Work done is the product of force applied and the displacement occurred due to the applied force.

Work done = Force x displacement

= 200 N x 50 meters

= 10,000 N-m

User Phantom Lord
by
6.8k points