26.0k views
4 votes
a bagel cost $0.80.On Wednesday ,a dozen bagels cost $6.00. what is the unit price of a bagel on wednsday, if you buy 3 bagels? if you buy a dozen bagels?

User Rksh
by
7.8k points

1 Answer

3 votes

If a bagel costs $0.80 any day, then the unit price
is $0.80 per bagel.

If the unit price of a bagel is $0.80 , then every bagel
you buy costs $0.80 .

Only one thing changes: The price of a dozen on Wednesday.

If you buy 1 dozen ... or any number of dozens ... on Wednesday,
then the unit price of the contents of that bag is

($6.00) / (1 dozen) = $6.00 per dozen

If you want to convert that to a
different unit of measure, then
you do it like this:

(6.00 $/dozen) x (1 dozen/12 bagels)

= (6.00 x 1 / 12) ($/bagel)

= 0.5 $/bagel

or $0.50 / bagel .

User Matt Ruwe
by
8.1k points