184k views
8 votes
An object has a 50N force applied to it and it accelerates at 3 meter per second squared. What is its mass?

1 Answer

8 votes

Answer:

16.67 kg

Step-by-step explanation:

Acceleration = 3 m/s^2

Force = 50 N

Force = mass * acceleration

mass = force / acceleration

mass = 50 / 3

mass = 16.67 kg

User Ahmad Alaa
by
7.4k points