64.5k views
0 votes
A shop sells newspapers for a profit of 0.5%. His sales for the month of January were $8341.50. How much of this is profit?

User Schoof
by
6.6k points

1 Answer

7 votes
Amount of sales of newspapers for the month of January = $8341.50
Percentage of profit for which the newspaper is sold = 0.5%
Then
Amount of profit made in the month of January = 0.5% * 8341.50 dollars
= (0.5/100) * 8341.50 dollars
= 4170.75/100 dollars
= 41.707 dollars
= 41.71 dollars
So the shop makes a profit of $41.71 in the month of January by selling newspapers worth $8341.50. I hope the procedure is perfectly clear for you to understand.
User TyrantWave
by
7.2k points