111k views
1 vote
Janet is buying a $28 necklace. The store reduces the price by 20% and then applies a $2 coupon. How much will Janet pay for the necklace? Could yoy show your work? I greatly appreciate it.

1 Answer

5 votes
Janet will pay $20.40 in cash.

Given:
Price = $28
discount = 20%
coupon = $2

$28 x 20% = 5.60 discount
$28 - 5.60 = $22.40 discounted price
$22.40 - $2 = $20.40 cash payment made by Janet.

User Zwade
by
6.7k points