97.8k views
3 votes
Estimate if the unit rate $74.75 gloss white paint 5 gal

1 Answer

5 votes
74.75 for 5 gallon unit rate

74.75 / 5 = 14/95

Answer: $14.95 per gallon of paint

Therefore, about 15 dollars per gallon of paint since we need to estimate.


User MsEmmaMays
by
8.4k points

Related questions

asked Oct 20, 2016 215k views
DamithH asked Oct 20, 2016
by DamithH
8.9k points
1 answer
2 votes
215k views
asked Jun 19, 2017 83.6k views
Iori asked Jun 19, 2017
by Iori
7.1k points
1 answer
3 votes
83.6k views
asked May 2, 2021 121k views
Tenshi asked May 2, 2021
by Tenshi
7.3k points
1 answer
2 votes
121k views