44.0k views
2 votes
If 3 pieces of candy cost $2.10,how much would four pieces cost?

2 Answers

2 votes
210 divided by 3 equals 70

210+70= 280

$2.80
User Uhmdown
by
7.6k points
3 votes
We need to find the unit rate

2.10/3 = 0.70

0.70*4 = 2.80

Answer: 4 pieces would cost $2.80
User Stefan Feuerhahn
by
7.7k points