menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Reggie ate 31 raisns how many factor pairs dose 31 have is it a prime number or composite number
asked
Jun 1, 2017
34.5k
views
3
votes
Reggie ate 31 raisns how many factor pairs dose 31 have is it a prime number or composite number
Mathematics
middle-school
HPP
asked
by
HPP
8.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
The only factor pair is 1x31.
Therefor it is a prime number.
Chris Yim
answered
Jun 3, 2017
by
Chris Yim
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
A
prime number
has only one factor pair:
(1) x (itself) .
31 is one of those.
James Walford
answered
Jun 6, 2017
by
James Walford
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 17, 2019
113k
views
a 12 pack of boxes of raisns costs $4.86. Each box contains 1.5 ounces of raisins. To the nearest cent, what is the unit price per ounce?
Zellyn
asked
Feb 17, 2019
by
Zellyn
8.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
113k
views
asked
Sep 19, 2022
233k
views
Amy is making 2 cups of trail mix. so far, she has put 2/3 cup of peanuts and 1 1/6 cups of pretzels into a bag. if raisns are last ingredient, which amount of raisins should see add to the bag ? A.1/6
Marcelo Lujan
asked
Sep 19, 2022
by
Marcelo Lujan
8.8k
points
Mathematics
high-school
2
answers
15
votes
233k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org