70.5k views
4 votes
A course that costs $500 will allow you to get a job that pays $2 more per hour than your current job. How many hours will you need to work at the new job before your investment in education has "paid off"?

User Chaska
by
7.5k points

2 Answers

4 votes

Let

x-------> number of hours required to pay for the course

we know that

the total cost of the course is $
500 and the new job pays $
2 more per hour than the current job


There is not enough data in the problem to calculate the total payment, so only the additional payment of $
2 per hour will be considered.

Hence

Divide $
500 by $
2 to obtain the number of hours


x=(500)/(2) \\ \\ x=250hours

therefore

the answer is


250
hours


User Chmeliuk
by
7.4k points
3 votes
Given:
Cost of course : $500
number of hours : x
pay per hour : 2

2x = 500
2x/2 = 500/2
x = 250 hours

I need to work $250 hours earning $2 per hour to pay off my investment in education amount to $500.

I did not consider the pay from my previous job because it is not relevant in the computation. The $2 extra pay from the new job is the only amount I can spare to pay for my educational investment.
User Jreikes
by
7.0k points