158k views
4 votes
Ana is planning to plant roses around the edge of a circular flowerbed having a diameter of 7 feet. If the total cost of planting roses is $176, what is the unit price of planting roses per foot? (Use π=227.)

1 Answer

0 votes
I forget how to do this. I haven't done this in awhile.
User Porschiey
by
7.5k points