49.1k views
4 votes
The height of a student is 172 centimeters. How tall is the student in meters?

2 Answers

3 votes
Since 1 cm=.01m, multiply the number of centimeters by .01 to find how many meters,
172*.01=1.72 m
Hope this helps.
User Knells
by
7.0k points
2 votes
1cm = 0.01m
1cm x 172 = 0.01 x 172
172cm = 1.72m

User Vishal Gajera
by
6.9k points