184k views
5 votes
Donna earns $1,404 per week at her job. However, 19% of her income gets taken out in taxes, and 12% of her income gets taken out and put into her retirement account.

Which is a reasonable estimate of the amount Donna is left with each week after the money is taken out?

User JAManfredi
by
6.9k points

2 Answers

6 votes

Answer:its $980 juss took the quiz

Explanation

User Valderman
by
8.0k points
1 vote
Amount of money that Donna earns per week = $1404
Percentage of money taken out from Donna's income as taxes = 19%
Then
Amount of tax deducted from Donna's income = (19/100) * 1404
= 26676/100
= 266.76 dollars
Percentage of money that is put into Donna's retirement account = 12%
Then
Amount of money that is
put into Donna's retirement account = (12/100) * 1404 dollars
= 16848/100 dollars
= 168.48 dollars
Then
Amount of money Donna is
left with each week after deduction = 1404 - (266.76 + 168.48) dollars
= 1404 - 435.24 dollars
= 968.76 dollars
So from the above deduction we can see that the amount of money that Donna is left with each week after deductions is $968.76. It can be rounded to $969.

User L P
by
7.6k points