170k views
21 votes
A: 8 pop tarts for $2.04
B: 12 pop tarts for $3.07
Which is the better deal?

User LorDex
by
4.8k points

1 Answer

10 votes
So in this equation you simply have to find the unit rate.

For question A you would have to do $2.04/8 which give you 0.255 which rounded is $0.26

For question B you would have to do $3.07/12 which gives you 0.25583333 which rounded is $0.26

Therefore their rounded price would be the same but if you have to choose between either either then Option A would be the better option.
User Ben Wells
by
5.2k points