50.2k views
3 votes
PLSSSSSSSSSSS HEEEEEELP????The mean of a set of normally distributed data is 600 with a standard deviation of 20. What percent of the data is between 580 and 620?

2 Answers

3 votes
z = (X-Mean)/SD
z1 = (580-600)/20 = - 1
z2 = (620-600)/20 = + 1
According to the Empirical Rule 68-95-99.7
Mean +/- 1*SD covers 68% of the values
Therefore, required percent is 68%
hopes this help :) :D :)
User DQdlM
by
7.5k points
5 votes

Answer:

The percentage of the data between 580 and 620 is 68.26 %

Explanation:

Given,

Mean,
\mu = 600,

Standard deviation,
\sigma = 20,

Using the equation,


z-score=(x-\mu)/(\sigma)

Z-score for the data 580 =
(580-600)/(20)


=(-20)/(20)


=-1

While, the z-score for the data 620 =
(620-600)/(20)


=(20)/(20)


=1

Using normal distribution table,

P(580 < z) = 0.1587

Also, P(620 > z) = 0.8413

Hence, the percent of the data is between 580 and 620 = P(620 > z) - P(580 < z)

= 0.8413 - 0.1587

= 0.6826

= 68.26 %

User Raidri
by
7.2k points