Answer:
The speed of the ball is 5.59 m/s.
Step-by-step explanation:
Given that,
Mass = 0.160 kg
Radius = 70 cm =0.70 m
Distance = 1.50
Speed at top = 3.26 m/s
Angle = 30.0°
We need to calculate the speed of the ball
The total energy at the top

The final kinetic energy of ball at that point when the cord is 30° below the horizontal

Using conservation of energy





Hence, The speed of the ball is 5.59 m/s.