5.8k views
4 votes
If you can buy 3 items for $9.00,how much will it cost for 5 item

2 Answers

0 votes
To find this we first have to find the unit rate of the item by dividing 9 by 3 which equals 3. 3 multiplied by 5 is 15.
So the final answer is $15.00
User Horseyguy
by
7.5k points
6 votes
the answer would be $15.00
9/3=3
3*5= 15
Hope this helped :)
User Shubham Sejpal
by
7.1k points